Házasság szentsége

A HÁZASSÁGKÖTÉSRŐL NÉHÁNY TUDNIVALÓ

1. Házasság megkötésére a területileg illetékes plébánosnál kell jelentkezni.
  2. A házasságkötés időpontját az irodai adminisztrátor előjegyzi.
  3. A házasságkötési szándékukat a jegyesek a jegyesvizsgálat kitöltésével teszik hivatalossá a plébános jelenlétében.
  4. A jelentkezés az esküvő időpontját előzze meg legalább négy hónappal, hogy kellő előkészülettel a szentség méltó felvétele biztosított legyen. (ajánlatos a tervezett esküvőt az év elején bejelenteni, helylefoglalás miatt is)
  5. A jelentkezés feltétele, hogy az egyik jegyes római katolikus vallású legyen.
  6. Ha a jegyesek valamelyike esetleg nincs megkeresztelve, még nem volt elsőáldozó, bérmálkozó a házasságkötést megelőzően bekapcsolódhat a katekumen csoport foglalkozásaiba.
  7. Egy megkeresztelt és egy nem megkeresztelt is köthet egyházi házasságot megfelelő engedélyek birtokában, amit a hivatal kér meg a püspökségtől.
  8. A szabad állapotot igazoló keresztelési anyakönyvi kivonatot arról a Plébániáról kell kérni, ahol megkeresztelték. (3 hónapnál nem régebbi) Helyben keresztelteknek, vagy a plébánia területéhez tartozók kánoni állapotát hivatalból végezzük el.
  9. Ha a jegyesek egyike sem lakik a plébánia területén, de esküvőjüket ezen a Plébánián szeretnék megkötni, akkor mindkét félnek elbocsátót kell kérni a területileg illetékes plébánostól.
  10. Házasságkötésnél a tanúra vonatkozó előírásokat az Egyházi Törvénykönyv szabályozza.
  11. A szülők aktív egyháztagságának egyik jele az évi egyházadó rendezése. A jegyesektől is elvárjuk a közösség felé megnyilvánuló tevékeny szeretetük kifejezését.
  12. A házasságkötés szertartásának részleteit a jegyes oktatás keretein belül ismerik meg a jegyesek.
  13. A jegyesek igyekezzenek mind jobban bekapcsolódni a helyi közösség egyházi életébe, mely imádságaival támogatja őket a felkészülés ezen szakaszában.

Hasznos szexuáletikai oldal:
Testünk teológiája